Jestliže dítě s novým jazykem teprve začíná, co učit se anglicky, německy, francouzsky anebo třeba rusky spolu s ním? Ve škole obvykle postupují pozvolna, takže je to zvládnutelné i pro pracujícího rodiče. Pokud momentálně nevíte, kde vám hlava stojí, natož abyste ji trápili se slovíčky a gramatikou, nevadí – učitelka angličtiny pro vás má 9 praktických tipů, jak svému dítěti pomoct i tak.
Text: Natálie Nera
- Nejprve zdůrazním něco na první pohled tak samozřejmého, že vás to možná naštve, ale zkušenost mi bohužel říká, že zase o takovou samozřejmost nejde: zkontrolujte, že dítě na hodiny opravdu vždy dochází. Nabádejte ho k aktivní účasti, pravidelné přípravě a trvejte na tom, aby důsledně používalo webkameru. Kvalita výstupu je pak mnohonásobně vyšší – speciálně u cizích jazyků.
- Pokud se dítě učí jazyk, kterým nevládnete, můžete mu i tak pomoci. Na gramatiku jsou dobré interaktivní Live Worksheets – na https://www.liveworksheets.com/ najdete skvělá a rychlá procvičování s okamžitou zpětnou vazbou. Doporučuju i cvičení v aplikaci Kahoot: https://kahoot.com/schools-u/.
- Digitální televize umožňují sledování mnohých programů v originále. Je to šikovný pomocník při náslechu jazyka a získání pasivní slovní zásoby.
- Výborné webové stránky pro procvičování gramatiky v nejběžnějších cizích jazycích najdete zde: https://www.skolasnadhledem.cz/.
- Podívejte se také na stránky jednotlivých kulturních institutů, jako je Goethe Institut (němčina), British Council (angličtina) či Instituto Cervantes (španělština). Můžete tam najít materiály ke studiu, a samozřejmě i požádat o radu.
- Při výuce využívám News in Levels na www.newsinlevels.com, kde v angličtině najdete zjednodušené vybrané zprávy na třech jazykových úrovních a dvě knihy upravené pro studenty angličtiny. Existují i verze v jiných jazycích. Bylo by dobré, aby vaše dítě začalo číst v cizím jazyce co nejdříve.
- Nepřehánějte to s různými aplikacemi. Po počátečním nadšení z nekonečných možností digitálního prostoru jsem se ustálila na několika výše zmíněných aplikacích a webových stránkách. Tak jako ve filmu, který je sice plný triků a počítačových kouzel, ale jaksi se zapomnělo na příběh, nefunguje ani digitálně předimenzovaná výuka bez obsahu.
- Pokud máte pocit, že vaše dítě či teenager potřebuje hodiny konverzace navíc, je to možné i v této době, ale bohužel zase online, takže nabádám k tomu, abyste si dobře rozmysleli, zda ho spíše nepřetížíte. Všichni už totiž trpíme videokonferenční únavou, tzv. Zoom fatigue. Nicméně pokud i přesto chcete sehnat dítěti lektora, existuje řada možností, jak si domluvit rodilého mluvčího z takřka kterékoli části světa. Jednu takovou nabízí aplikace Italki, www.italki.com.
- Jednotlivé kroky zavádějte postupně, pomalu. Napřed nastavte pravidelnost, důslednost, mantinely atd., pak teprve uvažujte o hodinách navíc.