Sdílejte nás
logo hlavní

Milí rodiče, děti a studenti, milí náhodní kolemjdoucí,

vítejte u nás a užijte si Velkou přestávku, online magazín pro rodiny s dětmi a teenagery na distanční výuce. Vznikl proto, aby vám aspoň trochu ulehčil tenhle náročný mezičas – vždyť děti už jsou doma skoro rok! Jak to pořád zvládat, zvlášť pokud jste spolu všichni 24 hodin denně? Jak se v té ponorce nepotopit do hloubek, ze kterých se pak těžko vrací nahoru na hladinu? Jak být dětem oporou a jistotou, když nikdo z nás netuší, jak se situace vyvine?

A konkrétněji, pojďme: Nakolik juniorům pomáhat se školou, když je chcete zároveň vést k samostatnosti? Jak jim pomoci i s předměty, které sami neumíte – třeba s cizím jazykem, který jste se nikdy neučili? Když ve škole nastane problém, kdy se do toho coby rodič vložit? A samozřejmě – jak při tom všem hladce a s přehledem zvládat i vlastní práci, pokud jste na home office? Jo a pak je tu ještě domácnost, koordinaci celé smečky a jejího provozu, domácí úkoly, sestavování jídelníčku, vaření… a do toho všeho k vám doléhají protichůdné, ale vesměs ne zrovna radostné zprávy, výbušné názory, nejisté odhady a stále se měnící vyhlídky.

Velká přestávka byla odjakživa k tomu, aby si člověk pořádně odpočinul. Aby zase načerpal sílu a energii (pokud si zrovna nezapomněl svačinu), popovídal si s kamarády, ať už z vlastní třídy, nebo z béčka, a trochu si provětral hlavu. A přesně proto tu jsme. Možná jsme už dlouhé měsíce izolovaní, ale nejsme sami! Právě naopak: I když si tuhle situaci nikdo z nás nevybral, jedeme v ní všichni spolu. Ti, kteří by děti nejraději pustili do školy okamžitě (respektive vůbec by školy nezavírali), i ti, kteří hlásají opatrnost a jsou za distanční výuku vlastně rádi. Ti, jejichž dětem vzdělávání na dálku a bez kontaktu se spolužáky zoufale nevyhovuje, i ti, kteří se v tom našli a jsou naprosto spokojení. Situace, do kterých se v každodenním provozu „všichni doma“ dostáváme, jsou totiž nakonec stejné. Nebo aspoň hodně podobné.

Jak můžeme pomoct? Právě tím, že se na tyto nové situace, problémy a dilemata společně podíváme – možná z jiného úhlu, než na jaký jsme byli zvyklí, možná si jiným průvodcem. A zkusíme hledat cestu – společně, konstruktivně a empaticky. Můžeme se při tom plést, můžeme se dostat do slepé uličky – ale je úleva vůbec se hnout z místa a vykročit!

Proto jsem vděčná, že k nám o Velké přestávce přisedla dětská psycholožka Tereza Beníšková, která pracuje v pedagogicko-psychologické poradně, a hned několik gymnaziálních učitelů. Aby to nebylo „o nás bez nás“, přinášíme také pohled dětí a teenagerů – v rubrice Očima školáka a Očima studenta se svěřují s tím, jak vnímají distanční výuku, co jim vyhovuje, a co jim naopak chybí nebo je trápí.

A pak jsou tu ryze praktické aspekty: v naší Jídelně vám naservírujeme recepty pro celou rodinu zvládnutelné i na home office, v Knihovně najdete tipy Petry Žallmannové na knihy pro děti, teenagery i dospělé a v Tělocvičně se všichni svorně protáhnete pod vedením Ondřeje Bejbla, za normálních okolností gymnaziálního učitele tělocviku.

V našem virtuálním kabinetě se sešla parta nadšenců napříč republikou – Praha tak volá Kadaň, Kopřivnici i Ústí nad Labem. Zvláštní poděkování patří našemu IT Honzovi (ten je zase z Litvínova), protože stránky připravil přímo expresně, a navíc v době, kdy jeho i celou jeho rodinu navštívil covid. Mimochodem, pokud dobře počítám, v celém týmu máme deset dětí a teenagerů na distanční výuce (včetně mých dvanáctiletých dvojčat: dcera chodí do sedmé třídy, syn do sekundy na gymnáziu) – a úvodní ilustrace jsou dílem Nely Krejčí, studentky výtvarného gymnázia, t. č. také na online výuce.

Ať vám jsou naše příspěvky k potěše i užitku!

Simona Martínková Racková
vedoucí kabinetu