Sdílejte nás

Doufáme, že jste si Velkou přestávku užili.

Své podněty, tipy a připomínky nám pište na adresu:

kabinet@velka-prestavka.cz

Pro zástupce médií je kontaktní osobou Jaroslav Martínek:

jaroslav.martinek@email.cz, tel: 778 203 914

Online magazín Velká přestávka vznikl jako dobrovolnický projekt. Autoři do něj přispívají bez nároku na honorář.
Chcete nás podpořit?
Použijte bankovní účet: 237919365/0600 vedený u Moneta Money Bank

.

Tisková zpráva k využití:

Startuje web Velká přestávka. Inspiruje, jak zvládnout distanční výuku

Jak správně motivovat děti a teenagery při distanční výuce, nakolik a jak jim pomáhat, jak komunikovat s učiteli a profesory – a do toho zvládat všechny úkoly rodičů, často pracujících na home office? Na tyto a mnohé další otázky odpovídá online magazín Velká přestávka. Nezávislý projekt spontánně vznikl spojením týmu redaktorů, psychologů a učitelů. Spojuje je snaha poskytnout rodičům, prarodičům, žákům i studentům informace a rady, které jim dosud v mediálním prostoru buď zcela chyběly, nebo nebyly dostupné na jednom místě.

Online magazín je přehledně strukturovaný. Nabízí pohledy na situaci očima psychologa, učitele, rodiče, žáka a studenta, přičemž především psychologické články jsou spíše odborné. Pohledy rodičů a dětí na různém stupni školství dokreslují lifestylové zaměření magazínu a ukazují čtenářům, že v tom rozhodně nejsou sami. Autoři však myslí i na ryze praktické aspekty distanční výuky, proto jsou tu i rubriky Tělocvična, Jídelna a Knihovna. Přinášejí tipy tělocvikáře na cvičení pro celou rodinu, recepty zvládnutelné i během pracovního dne na home office, a knižní tipy pro děti, teenagery i dospělé, aby členové rodin netrávili nadmíru času před různými obrazovkami.

„Za naším projektem nestojí žádný bohatý vydavatel ani investor. Vznikl z nadšení všech zúčastněných, z chuti spojit síly a něco udělat. Nikdo, koho jsem oslovila, mě neodmítl,“ říká Simona Martínková Racková, redaktorka a editorka na volné noze, která magazín vymyslela. Jak sama říká, hlavním impulsem bylo to, že jí samotné, matce dvanáctiletých dvojčat, podobná platforma v online prostoru chyběla.

„Když máte děti na distanční výuce a jako rodina jste spolu 24 hodin denně, dostáváte se do situací, které není snadné řešit. Přistihla jsem se při tom, že si často kladu otázku – a co je vlastně správně? Jak dětem pomáhat, když v nich chci zároveň podporovat samostatnost a zodpovědnosti? Kdy už se vložit do komunikace se školou? Jak reagovat, když se dětem stýská po kamarádech, po cestování – a ano, i po škole? A jak při tom všem zvládat vlastní práci a chod domácnosti?“ zamýšlí se.

Psychologické články pro Velkou přestávku píše dětská psycholožka Tereza Beníšková, která pracuje v pedagogicko-psychologické poradně. Svůj pohled na věc předkládají také dvě gymnaziální profesorky a zároveň spisovatelky. „Všichni, kdo se do projektu zapojili, tak činí bez nároku na honorář. Spojuje nás nadšení a chuť aspoň trochu pomoci rodinám s dětmi a teenagery na distanční výuce,“ doplňuje Simona Martínková Racková.

Mozaiku článků na webu dokreslují úvahy, glosy, fejetony a také pohled samotných dětí a studentů, kteří prožívají distanční výuku. Autoři zároveň v rubrice Rozhledna přidávají odkazy na inspirativní texty odjinud. Ilustrace a „logo“ Velké přestávky vytvořila studentka výtvarného gymnázia, momentálně také na distanční výuce.

„Moc děkuju všem autorům, kteří projekt podpořili a pomohli k jeho bleskovému zrození. Přípravy trvaly jen necelé dva týdny. Samozřejmě budeme rádi, pokud se bude Velká přestávka čtenářům líbit a najdou na ní to, co žáci a studenti od velkých přestávek ve škole očekávají: pobaví se, něco se dozvědí, a zároveň si odpočinou. Budeme samozřejmě také rádi za jakoukoli formu podpory,“ dodává Simona Martínková Racková za redakční tým, představený v rubrice Kabinet.