Učitelka angličtiny pro vás má 9 praktických tipů, které se jí (tedy spíš jejím žákům a studentům) osvědčily v praxi.
Text: Natálie Nera
- Mějte vždy zapnutou webkameru, pokud tomu nebrání technické problémy. Pokud si z pocitu trapnosti webkameru nezapnete, sami si vyrábíte zbytečný handicap. Navíc vám učitel může mnohem obtížněji pomoci, protože ani nepozná, že máte problém. Je třeba se nejen slyšet, ale i vidět!
- Úkol z cizího jazyka si udělejte hned v den, kdy ho dostanete, protože to máte látku ještě čerstvě v hlavě. Splněním úkolu si ji navíc zafixujete.
- Během hodin buďte co nejaktivnější. Mlčením se komunikaci ještě nikdy nikdo nenaučil, a to ani v mateřštině, natož v cizím jazyce. Chyby dělá každý, to je úplně normální!
- Starším žákům (od tercie/kvarty) doporučuji každodenní čtení zpravodajských serverů v daném jazyce. Je také možné stáhnout si aplikaci do mobilu. V jakékoli volné chvíli – třeba při čekání na autobus – si můžete přečíst vybranou zprávu a tím si jazyk přirozeně procvičit.
- Nebrzděte svůj potenciál rezignovaným – a taky trochu alibistickým – tvrzením, že nemáte talent. Talent se přeceňuje, navíc málokdo je skutečně zcela bez nadání. Soustavná a pravidelná práce je mnohem cennější a pokroky se dostaví dřív, než byste mysleli.
- Jazyku je potřeba se věnovat každý den. Stačí, když se budete denně deset minut dívat na videa na YouTube. To máte za týden dalších sedmdesát minut, ani nevíte jak.
- Dalším pomocníkem je sledování filmů v originále. To jsou řekněme další dvě hodiny jazyka zdarma, a opět zábavnou formou. Spolu s jedním videem denně + jednou zprávou ze zpravodajského serveru tak získáte 3 a ¾ hodiny jazykové výuky týdně navíc, a přitom to není žádné „šrocení“.
- Je lepší věnovat se jazyku deset minut denně než jednou týdně hodinu v kuse.
- Využívejte konzultací s učitelem, pokud vám je nabízí. Můžete tak mít třeba hodinu konverzace týdně v daném jazyce zdarma – a učitel navíc ocení váš zájem.